Archives

Skibob – video

Výjezd na svah 

– Na pomě nebo kotvě
 


– Na sedačce



Základní posed na skibobu
 


Zatáčení 
 


Brzdění
 




Jizda carvením
 



Driftování
 



 

Skibob – praktické ukázky

Začínáme na skibobu, aneb krok za krokem

1. Seznámení s minilyžemi 
Ten, kdo nemá žádné zkušenosti s lyžováním, se nejprve učí zvládnout základy jízdy na minilyžích, jako je opatrná jízda ze svahu, obloučky, zabrzdění smykem, jízda na vleku a stabilita vestoje. Toto vše zatím bez skibobu. Je to velmi jednoduchá a zábavná fáze. Jízda na minilyžích je velmi podobná jízdě na bruslích.
Ti, kdo už mají základní zkušenosti s lyžemi, se začínají učit jezdit rovnou na skibobu.
Pozor! Učení na skibobu začínejte vždy na mírném svahu!

2. Výjezd na svah
Na svahu nejste ničím omezeni a můžete použít jakýkoliv vlek, sedačku či gondolu. 
– Na pomě nebo kotvě jedeme vestoje na minilyžích a skibob máme mezi koleny opřený o stehna
 

– Na sedačce
máme skibob položený na zábraně nebo na kolenou – pokud není velký provoz, zabereme takto více než jedno místo. Pokud Vás jede víc, seďte se skibobem pouze na krajních sedadlech (vlevo nebo vpravo). Skibob vždy držte alespoň jednou rukou, aby nedošlo k jeho pádu ze sedačky!


3. Základní posed na skibobu
Pohodlně se posadíme na skibob, uchopíme řídítka (jako na kole) a rozkročíme nohy. (V zatáčkách má vnitřní noha sloužit jako opora. Pokud bude naše noha příliš blízko u skibobu nebo dokonce se skibobem, nemůže poskytnout potřebnou oporu v zatáčce.) Toto je častá chyba nováčků, proto na to myslete při jízdě.

4. Zatáčení 
Jako na kole použijte řídítka, případně lehce pootočte hlavu ve směru zatáčení. Je to zcela přirozené a jednoduché. Skibob poslušně pojede tam, kam otočíte řidítka.

5. Brzdění 
Brzdíme hraněním (smykem) celého skibobu a zároveň si pomáháme i minilyžemi. Přibržďovat můžeme i pluhem či patami minilyží. Při brzdění v žádném případě nenadzvedávejte řídítka. Je zapotřebí být během jízdy i brzdění opřeni shora o řídítka. Pokud nadzvedáme řídítka, může přední lyže ztratit kontakt se sjezdovkou a hrozí položení skibobu na bok a pád.


6. Jizda carvením
Sjíždějte svah pomalými obloučky. Rychlost jízdy v carvových obloucích záleží pouze na jistotě a zkušenosti, kterou máme. Při náklonu v zatáčce by měla být osa těla jezdce v ose skibobu. (Jezdec se nemá vyklánět více ani méně než skibob. Při pohledu zepředu by měl být jezdec i skibob v jedné ose.)

7. Driftování
Prudší svahy, kde nemůžeme jet v carvových obloucích (skibob příliš zrychluje nebo není dostatek místa na sjezdovce) sjíždíme driftovávím (smykováním).


8. Posunutí těžiště 
Toto má významný vliv na ovladatelnost skibobu. Sedlo má mírné vybrání, které bude jezdci vyhovovat po většinu doby jízdy na skibobu. Vybrání v sedle je úmyslně mírné, aby jezdec mohl za jízdy posunutím zadku více dopředu nebo dozadu měnit své těžiště, a tím přizpůsobit svůj styl jízdy momentálním potřebám. Příklad: posunutí těžiště (zadku jezdce) více dopředu – tím se přenese váha více dopředu a skibob má mnohem větší ochotu zatáčet (slalom, rychlé driftování, obtížné úseky). Posunutí těžiště dozadu se používá pro rychlou sjezdovou jízdu.

9. Transport skibobu
V kufru auta, ve střešním boxu, za sedadlem řidiče. Smontovaný i rozmontovaný, záleží jenom na vás. Montáž po celkové demontáží (zvlášť rám, sedlo, tlumič a řídítka) vám zabere asi 10 minut. Není to ale vůbec zapotřebí. Doporučujeme maximálně sklopit řídítka (povolit dva šroubky) – operace na 30 vteřin.

Získejte zkušenosti a buďte se skibobem ohleduplní

Podle našich zkušeností je jízda na skibobu velmi intuitivní. Proto většina začátečníků po 2 až 4 hodinách učení se skibobem na svahu zvládá bezpečně sjet sjezdovku v průměrném tempu a rychlosti běžných lyžařů a snowboardistů. Na černou sjezdovku, prosím, na začátku raději zapomeňte a získejte jistotu a zkušenosti. 
Při jízdě na skibobu, prosím, buďte rozumní a ohleduplní. Myslete na bezpečnost svoji i ostatních okolo vás. Drtivou většinu vaší váhy nese skibob, proto jsou vaše nohy v minimální zátěži, a tak při případné srážce nehrozí takový úraz jako lyžařům či snowboardistům. Jistě byste si ale nepřáli někoho zranit ani ohrozit, což se nestane, budete-li používat zdravý rozum a řídit se pravidly provozu na sjezdovkách.