Archives

Skibob – více o skibobu

Co je vlastně skibob?

Skiboby jsou jedním z mnoha způsobů sjíždění zasněžených kopců.
Jezdec sedí na skibobu a se sjezdovkou je v kontaktu díky dvěma lyžím uchyceným na skibobu za sebou v jedné stopě (přední je řiditelná) a kratším lyžičkám připevněným na chodidlech (footski).

Trocha historie

První zmínka o skibobu se datuje k roku 1892, kdy si Američan Stevens nechal patentovat první skibob. V padesátých letech 20. století Rakušan E. Brenter doplnil skibob lyžičkami upevněnými k nohám jezdce. Díky tomu získal jezdec další dva kontaktní body se sjezdovkou, což významně zvýšilo bezpečnost jízdy na skibobu. Minilyže jsou jen o něco málo delší než bota, díky čemuž je eliminováno riziko zaseknutí lyže a následné fraktury nohy. Původně byly skiboby jednou z mála metod, jak se lidé s nemocnými koleny mohli věnovat alpskému lyžování, ale brzy si získaly popularitu i mezi zdravými jedinci. V roce 1961 byla založena Mezinárodní federace skibobistů – FISB. Ta v současné době sídlí v Mnichově a sdružuje asi 20 národních skibobových svazů, z nichž asi k nejvýznamnějším patří svazy Rakouska, České republiky, Německa, Švýcarska, Francie, USA, Kanady, Velké Británie a Polska. Od roku 1967 se každý rok koná MS a v posledních letech rovněž seriál Světového poháru. Soutěží se v disciplínách jako sjezd, slalom, obří slalom, super G a paralelní slalom.
Čeští závodníci patřili a patří mezi absolutní světovou špičku, což potvrzuje například 22 medailí z MS a ME Aleny Hrbkové (roz. Hanouskové), 29 titulů mistryně světa Ireny Francové-Dohnálkové a 30 titulů z MS plus 10 vítězství v konečném hodnocení Světového poháru Aleny Housové.

Skibob from Skibobs.eu

Rychlostní rekordy

Zajímavou a samostatnou kategorii skibobového sportu tvoří pokusy o vytvoření rychlostního rekordu na tzv. flying kilometru. Jde o extrémně nebezpečnou disciplínu. Při těchto pokusech se najde co nejstrmější a nejdelší sjezdovka. Pak se sníh uhladí a upěchuje do co nejlepší formy. To se obvykle provádí ručně, neboť sjezdovka je natolik prudká, že to znemožňuje použití jakékoli mechanizace. Když je terén konečně vhodně upraven, umístí se (většinou na spodní úsek tratě) dvě elektronické měřicí brány ve vzdálenosti 500 metrů od sebe. Cílem je projet se skibobem maximální rychlostí úsek mezi těmito bránami. Čas potřebný k projetí měřeného úseku se propočtem převede na km/h. To celé musí závodník zopakovat ještě ve druhém pokusu. Výsledky se pak zprůměrují. V současné době je hodnota světového rychlostního rekordu na skibobu 204 km/h. U lyží pak 251 km/h.
Pokud si lámete hlavu nad tím, proč je mezi světovým rekordem na lyžích a na skibobu takový rozdíl v prospěch lyží, pak vězte, že to není způsobeno ničím jiným než délkou použitých lyží. Čím delší lyže, tím rychleji jedete. A lyžaři v této disciplíně používají mnohem delší lyže, než jaké mohou být použity u skibobu.

Výstroj jezdce (podle FISB)

Jezdec používá jednostopý řiditelný skibob, který musí být vybaven přední řiditelnou lyží a v její stopě následující zadní lyží. K povinné výstroji patří 2 minilyže, které se upevňují na nohy závodníka. Skibob i minilyže mohou být zhotoveny z libovolného materiálu. Pro všechny disciplíny dospělých a dorostenců má skibob stanovenou maximální délku 230 cm s přípustnou odchylkou do 5 cm a váhu nejvýše 23 kg plus 0,5 kg tolerance. Pro věkovou skupinu žactva je stanovena délka skibobu maximálně 230 cm a jeho váha nesmí přesáhnout 13 kg. Délka lyžiček pro všechny disciplíny a věkové skupiny je stanovena jednotně na nejvyšší možnou světlou délku 55 cm při toleranci 5 cm. Ke zvýšení váhy skibobu je zakázáno použít jakékoliv dodatečné závaží a ani závodník nesmí kromě obvyklého oblečení používat nic ke zvýšení své váhy, například olověnou vestu apod. K povinné výstroji závodníka patří podle FISB uzavřená přilba. Pro slalom a paralelní slalom lze použít přilbu neuzavřenou.

Doporučená výbava

Podobně jako u lyžování nebo snowboardingu tvoří základ vhodné oblečení s nepromokavými kalhotami, kvalitní helma a do ní pasující lyžařské brýle a lyžařské rukavice. Doporučujeme si rovněž pořídit bederní chránič páteře. Vhodné jsou rovněž pojistné řemínky, které zabráni ujetí minilyží například při jejich nasazování, a zámek na kolo, kterým si skibob zajistíte proti odcizení, když se budete chtít občerstvit v lyžařském středisku. Osvědčila se i malá brašnička na rám kola. Do té si můžete během svého dovádění na skibobu odložit doklady, klíče od auta, případně další věci, které by vám uschované v kapsách během jízdy zbytečně překážely.